Allkampf-Jitsu České Budějovice

Mezinárodní mistrovství v AKJ, Bad Kissingen, SRN

Bře 27, 2010

V sobotu 26.4.2008 se konalo Mezinárodní mistrovství v Allkampf-jitsu. Soutěžilo se v tradičních disciplínách sebeobranného systému Allkampf-Jitsu: kata (povinné sestavy), randori (sebeobrana ve dvojici) a tameshi-wari (přerážení dřevěných desek o rozměrech 30×30 cm a šířce od 1,5 cm v dětských kategoriích, až po 3 cm  v kategorii muži).  V tomto závodě se utkalo 138 závodníků z Německa a ČR. Zápasy probíhaly na čtyřech zápasištích rozdělených do jednotlivých věkových a technických kategorií. Každá disciplína byla hodnocena zvlášť a následně se vyhlašoval absolutní vítěz v jednotlivých kategoriích. Reprezentaci ČR tvořili před nadcházejícím Mistrovstvím ČR (10.5.2008 v Plzni) pouze Jihočeši, a točlenové oddílů Bojových umění SKP České Budějovice  a TJ Karate Nové Hrady; čítala 16 kvalitně připravených závodníků.

Do severobavorského městečka Bad Kissingenu jsme dorazili již v pátek po dlouhé a únavné cestě (stavební uzávěry a komplikovaný dálniční uzel v Norimberku) po 22 hodině večerní. Ubytování v tělocvičně místního oddílu jsme sdíleli společně se školami z Jižního Bavorska. Ráno jsme se přesunuli do Bayersportnhalle, kde se již připravovali první závodníci z řad dětí. Poslavnostním nástupu všech týmu závod začal.

V  kategorii dětí do čtrnácti let perfektními výkony zvítězil Tomáš Hermann, když vybojoval 1. místa ve všech třech disciplínách a celkové 1. místo v kategorii K03. Jeho oddílový kolega Ladislav Bárta získal druhá místa ve všech třech disciplínách a celkové 2. místo v kat. K03.

V kategorii juniorů od čtrnácti do osmnácti let  překonala Caroline Podhorová svojí počáteční trému a pěknými výkony obsadila  druhá místa v kata a v tameshi wari, 3. místo v randori a celkové 3.místo v kategorii JW2, Ondřej Podhora předvedl rozhodčím skvělou kata a vybojoval 1.místo v této kategorii, navíc přidal 3. místo z disciplíny  tameshi wari.

V silně obsazené kategorii JM1 (19 závodníků) se dokázal prosadit Pavel Winkler, když získal první místa v randori a tameshi wari, druhé místo v kata a celkové 1.místo v kategorii JW2. Nováčkem na soutěži byl Petr Borecký, který pěknými výkony obsadil druhá místa v randori a tameshi wari a celkové 2. místo v kategorii JW2, někdy až příliš rychlý Jiří Kadlec vybojoval třetí místa v randori a kata a celkové 3. místo v kategorii JM2.

Zkušený závodník Jindřich Kolář zvítězil v kata, obsadil druhé místo v tameshi wari,  třetí místo v randori a celkové 1.místo v kategorii JM1 mu nemohlo uniknout. Martin Hermann ml. vybojoval druhé místo v disciplíně kata a celkové 2. místo v této kategorii.

V kategorii žen excelovala Magda Pelechová, která své soupeřky technicky převyšovala o několik bodů a tak zaslouženě ve všech třech disciplínách i v celkově v kategorii DB zvítězila. V kategorii mužů se svým silným nasazením prosadil Milan Novotný – získal druhá místa v kata a v randori,  první místo v tameshi wari a celkové vítězství v kategorii HB), skvěle si také vedl Michal Kučera, který vybojoval 1. místo v randori a celkové 3. místo v kategorii HB.

Na závěr sobotního dne proběhla divácky nejatraktivnější soutěž družstev a letošní novinka v závodu tříčlenných týmů – Trojboj. První disciplínou je Kata tým, kde se hodnotí synchronizované cvičení povinné sestavy, ale také její technická náročnost, při zachování všech povinných prvků. Druhou disciplínou je Embu – sebeobranný boj tříčlenných družstev, kdy se v minutovém boji brání obránce proti dvěma útočníkům. Zde rozhodčí hodnotí plynulost a reálnost boje, jsou zde zařazeny obrany proti zbraním, ale také úderům a kopům. Trojboj uzavírá disciplína Tameshi wari, kdy tým najednou přeráží desky a podle obtížnosti zvolených technik je pak celá akce hodnocena. Jihočeši měli pouze jeden tým ve složení Jindřich Kolář, Tomáš Kouba a Petr Randus. Naši junioři v konkurenci osmi družstev zvítězili v disciplíně kata, 2. místo vybojovali v disciplíně tameshi wari a obsadili tak celkové 3.místo.

Naši závodníci zúročili kvalitní a náročnou přípravu a dokázali na mezinárodním turnaji obsadit přední pozice. Letošní závodní sezóna však zdaleka  nekončí, 10. května se koná 12. mistrovství ČR, 17.května proběhne Krajská liga v karate v Prachaticích a Magda Pelechová se s Tomášem Balíkem připravují na Akademické MČR karate v Brně. Držíme našim závodníkům pěsti a přejeme jim hodně sil do dalších sportovních akcí, na které se naše týmy opět připravují.