Allkampf-Jitsu České Budějovice

Mistrovství Evropy AKJ 2016

Říj 22, 2016

Soutěž podporuje Jihočeský kraj

sobota, 15. října 2016.

Sportovní hala Jihočeské univerzity, Na Sádkách 2, České Budějovice

V sobotu 15.10.2016 se ve sportovní hale Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích konalo Mistrovství Evropy v sebeobranném systému Allkampf-Jitsu. Jednalo se o mimořádnou sportovní událost, která se v Českých Budějovicích konala poprvé. Účastnilo se jí 227 závodníků z reprezentačních výběrů z 35 oddílů a škol Allkampf-Jitsu, ale také Jiu Jitsu, Karate a Taekwon Do, ze Spolkové republiky Německo, Polska, Rakouska, Ukrajiny, Makedonie a také z většiny klubů Allkampf-Jitsu z České republiky. Šampionát pořádal Sportovní klub policie České Budějovice pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a byl součástí kampaně „Jižní Čechy olympijské“.

Allkampf-Jitsu je moderní bojové umění využívající propracované asijské techniky boje, které vytvořil koncem 60. let minulého století v Německu pan Jakob Beck. Je to sebeobranný systém, který využívá údery, kopy, úhyby těla, házení a páčení, boj ve stoje a na zemi k odražení jakéhokoliv útoku za účelem ochránění zdraví nebo majetku obránce. Lze jej zařadit do rodiny novodobých evropských škol Ju Jitsu, které vznikaly v polovině minulého století. Allkampf-Jitsu se oproti jiným školám Ju Jutsu ale přizpůsobuje potřebám sebeobrany dnešní doby, a to jak v profesní, tak veřejné sféře.
Soutěžilo se ve třech disciplinách – kata, randori a tameshi wari, kdy se body dosažené v jednotlivých disciplinách sčítají a konečný součet nakonec určí pořadí jednotlivců. V disciplině kata jsou předváděny sestavy, jež znázorňují boj proti imaginárním útočníkům a závodník je musí zacvičit co nejpřesněji. V randori obránce provádí čtyři sebeobranné techniky, z nichž jedna je proti ozbrojenému útočníkovi a hodnotí se zde rychlost reakce obránce a také provedení sebeobranných technik. Tameshi wari patří k tradičním prvků Allkampf-Jitsu a je divácky velice atraktivní disciplínou. Jedná se o přerážení plastových desek, které jsou rozlišeny barevně a také se liší pevností (pro dětské kategorie žlutá, tato představuje 1,5 cm dřeva, zelená pro juniorky – 2 cm, hnědá pro juniory a ženy a nejtěžší černá 3 cm), hodnotí se zde technika přerážení a přesný zásah desky. Vrcholem soutěže je pak soutěž tříčlenných týmů, kdy se kromě synchronizovaných kata a tameshi wari soutěží v boji – embu. Zde se jedná o obranu jednoho z členů týmu proti dvěma útočníkům – dalším členům týmu. V této náročné disciplíně se hodnotí zejména reálnost a logická návaznost jednotlivých sebeobranných technik. Početné pole startujících bylo rozděleno do jednotlivých kategorií podle stáří a získaného stupně technické vyspělosti soutěžících (barevné pásky na kimonu) od dětí až po dospělé závodníky.

Samotná soutěž začala slavnostním nástupem všech účastníků, ředitel soutěže Martin Hermann zde přivítal závodníky i diváky a závodníkům popřál mnoho štěstí ve sportovním klání, dále pak promluvili čestní hosté: předseda SKP Č. Budějovice Ing. Jiří Fencl, viceprezident European Budo Center a zástupce mistra Jakoba Becka Wielfried Schlichting, prezident Deutsche Allkampf Union Frietz Kosak a prezident Allkampf-Jitsu ČR a hlavní rozhodčí soutěže Ing. Martin Matouš. Poté se sportovní halou rozezvučel nádherný hlas operní pěvkyně Petry Kubíkové, která zazpívala Českou státní hymnu a v němčině hymnu Evropské unie. Celé klání nastartovali kategorie mladších žáků a starších žáků, kteří závodí rovněž pouze v disciplině randori a dále pokračovalo soutěží starších žáků, kteří již soutěží ve dvojboji – randori a tameshi wari. Odpoledne pak soutěžili junioři a juniorky a dospělí závodníci. Divácky nejatraktivnější disciplínou byla soutěž týmů, které se zúčastnilo celkem 18 týmů ze všech zúčastněných škol. Všichni závodníci včetně 150 dětí předvedli skvělé sportovní výkony a zaslouží velikou pochvalu za to, že celý rok pod vedením svých trenérů pilně trénovali.

V celkovém hodnocení zvítězila česká reprezentace před reprezentací Německa a Makedonie.

Úspěchy našich nejlepších závodníků:
1.místo a titul Mistra Evropy v Alllakmpf-Jitsu vybojovali:
Jakub Veselka v kategorii Mladší žáci (7-10 let) od 6. Kyu, SKP Č. Budějovice
Michaela Kuchařová v kategorii Starší žákyně (11-13 let) od 6. Kyu SKP Č. Budějovice oddíl ZŠ T. Sviny
Karolína Bittová v kategorii Starší žákyně (11-13 let) 8.-7. Kyu SKP Č. Budějovice
Jan Bydžovský v kategorii Starší žáci (11-13 let) od 6. Kyu SKP Č. Budějovice
Libor Kuchař v kategorii Junioři (14-17 let) od 6. Kyu SKP Č. Budějovice oddíl ZŠ T. Sviny
Alice Anderlová v kategorii Juniorky (14-17 let) od 6. Kyu, Karate Boršov nad Vltavou
Blanka Bušková v kategorii Juniorky (14-17 let) 8.-7. Kyu, SKP Č. Budějovice oddíl ZŠ T. Sviny
Pavel Winkler v kategorii muži (+18 let) 5.-1. Kyu SKP Č. Budějovice
Družstvo E2 – junioři SKP Č. Budějovice oddíl Trhové Sviny Michaela a Libor Kuchařovi a Barbora Neubauerová
Družstvo E3 – žáci SKP Č. Budějovice – Andrea Krebsová, Michal Strnad a Jakub Veselka

 1. místo získali:
  Ondřej Pancíř v kategorii Starší žáci 8.- 7 . Kyu, SKP Č. Budějovice oddíl ZŠ T. Sviny
  Andrea Krebsová v kategorii Starší žákyně (11-13 let) od 6. Kyu SKP Č. Budějovice
  Michal Strnad v kategorii Starší žáci (11-13 let) od 6. Kyu SKP Č. Budějovice
  Jaroslav Horský v kategorii muži (+18 let) 5.-1. Kyu SKP Č. Budějovice
  Miroslav Zeman v kategorii muži (+40 let) 5.-1.. Kyu SKP Č. Budějovice
  Michal Strnad v kategorii muži (+40 let) od 1. Dan, SKP Č. Budějovice
  Jana Klacková v kategorii ženy (+18 let) 8.- 7 . Kyu, SKP Č. Budějovice
  Družstvo E3 – žáci SKP Č. Budějovice Markéta a Ladislav Doubkovi a Stanislav Svoboda

3.místo obsadili:
Markéta Doubková v kategorii Starší žákyně (11-13 let) 8.-7. Kyu, SKP Č. Budějovice
Barbora Neubauerová v kategorii Juniorky (14-17 let) od 6. Kyu, SKP Č. Budějovice
Bronislav Němec v kategorii muži (+40 let) 8.-7. Kyu, Karate Nové Hrady
Matěj Šípek v kategorii muži (+18 let) 8.-7. Kyu, SKP Č. Budějovice
Družstvo E2 junioři SKP Č.Budějovice oddíl Trhové Sviny Blanka Bušková, Ondřej Pancíř a Pavel Pour

Veliké díky patří všem sponzorům, kteří poskytli finanční, nebo materiální pomoc, bez které by nebylo možné tuto velkou sportovní událost v Českých Budějovicích zorganizovat. Touto cestou bychom Vám chtěli poděkovat.

Ing. Martin Hermann
předseda oddílu Sebeobrana AKJ
Sportovní klub policie České Budějovice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru