Allkampf-Jitsu České Budějovice

XVIII. Word Police and Fire Games 2019 v Chengdu v Číně

Zář 7, 2019

Dvě medaile pro Českou republiku z karate

Ve čtvrtek 8. srpna 2019 se nesl ve znamení organizačně skvěle zvládnutého oficiálního zahájení letošních 18. Světových policejních a hasičských sportovních her (WPFG). Tyto se konaly již po osmnácté, tentokrát v jedenáctimilionové metropoli čínské provincie Sechuan v Chengdu. Světového šampionátu se účastnilo přes osm a půl tisíce závodníků ze sedmdesáti zemí světa, kteří se utkali v šedesáti dvou sportech.

Závod v disciplíně karate se konal 12. a 13. srpna a utkali se v něm reprezentanti Velké Británie, Ruska, USA, Turecka, Španělska, České republiky, Kanady, Malajsie, Austrálie, Filipín, Kambodže, Tajwanu, Hong Kongu a silného domácího reprezentačního týmu – Číny. Českou republiku zde reprezentovali dva policisté, a to Martin Hermann, instruktor služební přípravy Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, trenér SKP České Budějovice a TJ karate Nové Hrady, a Martin Sláma, instruktor služební přípravy Ochranné služby policie ČR Praha a člen SKP České Budějovice. Dalším členem týmu byl David Šenkýř, právník Vojenské policie v Táboře, člen SKP České Budějovice a člen SDH Chlum u Třeboně.

V úterý 12. srpna se soutěžilo v disciplíně kata – sestavy úderů, kopů a krytů proti imaginárnímu útočníkovi. V této disciplíně se velice přísně hodnotí technické provedení, nasazení a zejména přesnost předepsaných technik v jednotlivých kata. Bylo zde vidět několik stylů karate (Shotokan, GojuRyu, WadoRyu a ShitoRyu). K našemu velikému překvapení zde čínští pořadatelé změnili pravidla Světové federace karate a v disciplíně kata startovali jednotliví závodníci současně ve dvou na jednom tatami, což byl především pro evropské závodníky problém. Závod pokračoval soutěží kata týmů, tzn., že tříčlenná družstva cvičí synchronizovanou sestavu, kde se hodnotí shoda všech členů týmu, přesnost technik a dále se pak hodnotí praktické předvedení technik v kata tzv. bunkai. Pořadatelé i zde v kata týmech uvažovali, že by oba týmy cvičily kata současně na jednom zápasišti, to se na nátlak všech účastníků této disciplíny povedlo naštěstí odvrátit. Český policejní tým ve složení Martin Hermann, Martin Sláma a David Šenkýř na tento rozhodující zápas soustředil všechny síly, chtěli jsme navázat na naše úspěchy z předchozích let (WPFG 2007 v Adelaide 3. místo – kata tým, na WPGF 2013 v Belfastu a EPGF 2014 v Bruselu se nám podařilo zvítězit a na Mistrovství světa WUKF v Bratislavě letos v červnu jsme vybojovali bronzovou medaili). Ve velké konkurenci jsme obsadili třetí místo za vítěznou Malaisií, druhou Indonésií a získali první medaili v karate pro ČR.

Ve středu 13. srpna pokračovala soutěž v karate disciplínou kumite – sportovní zápas dvojic. Opět zde byl problém se zvláštním uchopením pravidel karate domácími pořadateli, kteří upravili hodnocení v zápase podle deset let starých pravidel WKF a kompozicí nových pravidel z organizací karate WKF a JKA. Náš závodník v kumite David Šenkýř, který nastupoval do kategorie muži +84 kg nad 40 let, se musel v těchto nepřehledných pravidlech rychle zorientovat, aby měl šanci na úspěch. David podal skvělý výkon a obsadil, druhé místo, když ve finálovém souboji podlehl reprezentantovi Hong Kongu. Přidal tak další medaili pro české karate.

Pro české karatisty byly 18. Světové policejní a hasičské sportovní hry v Chengdu vydařené, náš tým vybojoval pro Českou republiku v karate dvě medaile a nominaci na 19. WPFG 2021 v Rotrdamu.
Rádi bychom poděkovali za podporu Jihočeskému kraji, který nás podpořil formou grantu na tuto sportovní akci a všem, kteří nám drželi pěsti a podporovali nás v našem sportovním úsilí.

Martin Hermann

Český karate kata tým ve složení Martin Hermann, David Šenkýř a Martin Sláma získal bronzovou medaili na 18. WPFG v čínské Chnegdu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru