Allkampf-Jitsu České Budějovice

Oddíl Sebeobrany Allkampf-Jitsu SKP České Budějovice posedmé v řadě obhájil titul Mistra republiky v Allkampf Jitsu

Kvě 17, 2018

Závodníci SKP Č. Budějovice vybojovali deset titulů mistra ČR v AKJ

V sobotu 13. května 2018 se ve sportovní hale Stars ve Strakonicích konalo 22. Mistrovství ČR v sebeobranném systému Allkampf-Jitsu, na které se sjelo 178 závodníků z většiny škol AKJ z České republiky.

Soutěž v bojovém umění Allkampf-Jitsu se skládá ze třech disciplin – kata, randori a tameshi wari, kdy se body dosažené v jednotlivých disciplinách sčítají a konečný součet nakonec určí pořadí jednotlivců. V disciplíně Kata jsou předváděny sestavy, jež znázorňují boj proti imaginárním útočníkům a závodník je musí zacvičit co nejpřesněji. V Randori obránce provádí čtyři sebeobranné techniky, z nichž jedna je proti ozbrojenému útočníkovi a hodnotí se zde rychlost reakce obránce a také provedení sebeobranných technik. Tameshi-wari patří k tradičním prvků Allkampf-Jitsu a je divácky nejatraktivnější disciplínou. Jedná se o přerážení plastových desek, které jsou rozlišeny barevně a také se liší pevností (pro dětské kategorie žlutá, tato představuje 1,5 cm dřeva, zelená pro juniorky a juniory – 2 cm, hnědá pro ženy a muže 3 cm), hodnotí se technika přerážení a přesný zásah desky.

Samotná soutěž začala slavnostním nástupem všech účastníků, ředitel soutěže Petr Petřík, vedoucí Starkonické školy AKJ, a prezident Allkampf-Jitsu ČR Ing. Martin Matouš zde přivítali závodníky i diváky a závodníkům popřáli mnoho štěstí ve sportovním klání. Přítomné také přivítal čestný host, starosta Strakonic Mgr. Břetislav Hrdlička. Poté se sportovní halou rozezvučela Česká státní hymna.

Početné pole startujících bylo rozděleno do jednotlivých kategorií podle stáří a získaného stupně technické vyspělosti soutěžících (barevné pásky na kimonu) od dětí až po dospělé závodníky. Celé klání nastartovali nejmladší bojovníci v disciplině Randori mladších žáků. Soutěž pokračovala soubojem starších žáků, kteří již soutěží ve dvojboji – Randori a Tameshi-wari. Soutěže se zúčastnilo více jak 100 malých bojovníků a lze říci, že všichni předvedli skvělé sportovní výkony a zaslouží velikou pochvalu za to, že celý rok pod vedením svých trenérů pilně trénovali. V kategorii mladší žáci do 7. let zvítězil Viktor Schandl. V kategorii mladší žákyně do 10. let zvítězila Adéla Heřmánková a druhé místo v téže kategorii získala Tereza Natálie Strnadová. V kategorii mladší žáci do 10. let vybojoval Jan Janouch druhé místo. V kategorii starší žákyně 11 až 13 let zvítězila Ester Šimonová. V kategorii starší žáci 11 až 13 let zvítězil v silně obsazené kategorii Michal Strnad.

Odpoledne soutěž dále pokračovala soubojem juniorů, juniorek, dospělých závodníků a soutěží družstev. Zde byly k vidění vynikající sportovní výkony, a to zejména v divácky atraktivních disciplinách tameshi wari a randori. Kategorii juniorek 14 až 17 let od 6. Kyu zcela ovládli naše závodnice, když zvítězila Michaela Kuchařová, před stříbrnou Karolínou Bittovou a bronzovou Terezou Vondryskovou. V kategorii junioři 14 až 17 let od 6. Kyu zvítězil Jan Bydžovský a druhou pozici získal Ondřej Pancíř. V kategorii junioři 14 až 17 let 9. – 7. Kyu vybojoval Jan Beránek druhé místo. V kategorii muži 5.-1. Kyu do 39 let zvítězil Libor Kuchař. V kategorii muži Master 9.-6. Kyu od 40 let zvítězil Zdeněk Tůma. V kategorii muži Master 5.-1. Kyu nad 40 let zvítězil Miroslav Zeman. Všichni uvedení závodníci jsou členy  SKP České Budějovice. V kategorii muži Master 5.-1. Kyu nad 40 let vybojoval druhé místo Bronislav Němec z TJ karate Nové Hrady. V kategorii muži od 1. Dan získal druhé místo Jaroslav Horský a třetí místo obsadil Ivica Draganov, oba z SKP České Budějovice.

Vrcholem soutěže byla soutěž tříčlenných týmů, kdy se kromě synchronizovaných kata a tameshi wari soutěží v boji – embu. Zde se jedná o obranu jednoho z členů týmu proti dvěma útočníkům – dalším členům týmu. V této náročné disciplíně se hodnotí zejména reálnost a logická návaznost jednotlivých sebeobranných technik.

Mezi juniorskými týmy zvítězilo družstvo SKP České Budějovice ve složení Tereza Vondrysková, Jan Bydžovský a Ondřej Pancíř.

Díky výborným výkonům všech našich závodníků jsme zvítězili v soutěži jednotlivých bojových škol a Oddíl Sebeobrany Sportovního klubu policie České Budějovice se tak stal již po sedmé v řadě za sebou nejúspěšnější školou sebeobranného systému Allkampf – Jitsu v České republice před Školou bojových umění Most a AKJ Panthers Písek  .

Veliké díky patří všem trenérům, kteří se podíleli na přípravě našich závodníků na tuto důležitou soutěž a samozřejmě také rodičům, kteří naše závodníky podporují.

Martin Hermann

Závodníci a trenéři SKP České Budějovice dole zleva: Strnadová, Bittová, Strnad ml., Beránek, Kuchařová, Šimonová, Veselka, Schandl Š., Marek, Beránek D. | Horní řada zleva: Zeman, Draganov, Horský, Schandl V., Janouch, Hirsch, Vondrysková, Kuchař, Hermann, Bydžovský, Pancíř, Janouch M., Tůma a Strnad M.