Allkampf-Jitsu České Budějovice

Mezinárodní závody AKJ v Německu

Dub 4, 2011

Jihočeši vybojovali  celkem třicet osm medailí

Letošní soutěžní sezonu Sebeobranného systému Allkampf-Jitsu (dále jen AKJ) zahájil Mezinárodní závod „Schwaben Cup“, který se konal 2.4.2011 v Bavorském Diedorfu. Na soutěž se sjelo 198 závodníků z Rakouska, České Republiky, Švýcarska a pořádající Spolkové republiky Německo.  Českou republiku zde reprezentovali pouze Jihočeši z oddílů Bojových umění Sportovního klubu policie České Budějovice  a TJ Karate Nové Hrady.

Bojovníci ze čtyř zemí se zde utkali v pěti disciplínách, a to v disciplíně kata AKJ, kata karate, kata družstev, randori a tameshi wari. Soutěžící byli rozděleni do jednotlivých kategorií jednak podle věkových skupin (žáci, junioři a dospělí) a  dále podle výše stupně technické vyspělosti v jednotlivých bojových uměních (žákovské a mistrovské stupně technické vyspělosti).

Samotná soutěž odstartovala v dopoledních hodinách disciplínami kata, kdy cvičenec musí bezchybně a se správným nasazením zacvičit sestavu krytů, kopů a úderů v předepsaných postojích. Jihočechům se v disciplínách kata dařilo, v kata AKJ zvítězili Blanka Vítovcová (kategorie Ž1) z SKP ČB a Tomáš Hermann (Ji) z TJ NH, 2. místo vybojovali Zbyněk Vítovec (M1), Martin Hermann ml. (M2), 3. místo získali Dagmar Veselková (Ž2), Petr Hnilička (M1), Miroslav Pudivítr (M2) a Jiří Tuček (Ji) z SKP ČB. Závod pokračoval disciplínou kata karate, ve které vybojovali 1. místo Magda Pelechová (Ž1) a T. Hermann (Ji) z TJ NH a P. Hnilička (M1) z SKP ČB, 2. místo získali Ondřej Podhora (Ji1) a Ladislav Bárta (Ji) z TJ NH.

V soutěži kata družstev musí tříčlenný tým předvést synchoronizovanou kata, kde se hodnotí shoda všech členů družstva a zároveň správné technické provedení sestavy. Tuto kategorii Jihočeši zcela ovládli, když v juniorské kategorii zvítězil novohradský tým ve složení D. Bošanská, T. Hermann a L. Bárta a mezi dospělými zvítězil tým SKP ČB ve složení  B. Vítovcová,  M.Pelechová a Z. Vítovec.

Odpoledne patřilo tradiční disciplíně AKJ randori. V této prokazovali soutěžící svoji  technickou zdatnost, kdy ve dvojicích předvedli pět sebeobranných technik, z nichž dvě jsou proti ozbrojenému útočníkovi a rozhodčí hodnotí rychlost reakce a technické provedení předvedených obran. Zde se podařilo zvítězit B. Vítovcové (Ž1), D. Veselkové (Ž2), Renému Friedrichovi (M2) z SKP ČB a T. Hermannovi (Ji) z TJ NH. 2. místo získali M. Pelechová, O. Podhora z TJ NH, Klára Havlíčková (Ž2), Adam Baran (žáci), M. Pudivítr (M2), 3. místo obsadili Denisa Patricie Bošanská (Jy), Z. Vítovec (M1) z SKP ČB a L. Bárta (Ji) z TJ NH.

Disciplína tameshi wari (přerážení dřevěných desek) patří k tradičním prvkům soutěží AKJ a je zároveň divácky nejatraktivnější. V této disciplíně závodníci zvolenou technikou přeráží jednu nebo dvě dřevěné desky (podle výše technického stupně) o rozměru 30×30 cm předepsané tloušťky, kdy žáci přerážejí desku silnou 1,5 cm, junioři 2 cm, ženy 2,5 cm a muži 3 cm – hodnotí se technika přerážení a přesný zásah desky. Zde bylo možno shlédnout i mistrovské lety přes deset na zemi ležících cvičenců a přesný zásah kopem do desky. V této disciplině zvítězili B. Vítovcová (Ž1), Z. Vítovec (M1), R. Friedrich (M2) z SKP ČB, 2. místo vybojovali M.Pelechová (Ž1) z TJ NH, K. Havlíčková (Ž2), M.Hermann (M1), M. Pudivítr (M2), 3. místo obsadili D. Veselková (Ž2), J. Tuček (Ji), P. Hnilička (M1) za SKP ČB a T. Hermann (Ji1) z TJ HN.

Jihočeši v tomto závodě dokázali zúročit svoji náročnou přípravu a svými vynikajícími výkony v jednotlivých disciplínách prokázali, že v AKJ patří mezi evropskou špičku. Soutěž byla také zatěžkávací zkouškou, která prověřila naše reprezentanty před nadcházejícím Mistrovstvím ČR v AKJ, které se bude konat 21.5. v Chomutově.