Allkampf-Jitsu České Budějovice

SKP potřetí v řadě obhájil titul Mistra republiky v Allkampf-jitsu

Kvě 19, 2014

sobotu 17.5.2014 se v městské sportovní hale ve Strakonicích konalo 18. Mistrovství ČR v sebeobranném systému Allkampf-Jitsu, na které se sjelo 120 závodníků ze všech škol AKJ z České republiky. Pořadatelé připravili pro závodníky krásně vyzdobenou sportovní halu, ve které byly umístěny tři tatami – zápasiště, na kterých po celý den probíhaly jednotlivé discipliny soutěže.

Skupina 2Soutěž v bojovém umění Allkampf-Jitsu se skládá ze třech disciplin – kata, randori a tameshi wari, kdy se body dosažené v jednotlivých disciplinách sčítají a konečný součet nakonec určí pořadí jednotlivců. V disciplině kata jsou předváděny sestavy, jež znázorňují boj proti imaginárním útočníkům a závodník je musí zacvičit co nejpřesněji. V randori obránce provádí čtyři sebeobranné techniky, z nichž jedna je proti ozbrojenému útočníkovi a hodnotí se zde rychlost reakce obránce a také provedení sebeobranných technik. Tameshi wari patří k tradičním prvků Allkampf-Jitsu a je divácky nejatraktivnější disciplinou. Jedná se o přerážení plastových desek, které jsou rozlišeny barevně a také se liší pevností (pro dětské kategorie žlutá, tato představuje 1,5 cm dřeva, zelená pro juniorky – 2 cm, hnědá 2,5 cm pro juniory a ženy a nejtěžší černá 3 cm pro muže), hodnotí se technika přerážení a přesný zásah desky.

Samotná soutěž začala slavnostním nástupem všech účastníků, ředitel soutěže Pavel Varnuška zde přivítal závodníky i diváky a závodníkům popřál mnoho štěstí ve sportovním klání, dále pak přivítal účastníky soutěže prezident Allkampf-Jitsu ČR a hlavní rozhodčí soutěže Martin Matouš. Poté se sportovní halou rozezvučela Česká státní hymna.

poharyPočetné pole startujících bylo rozděleno do jednotlivých kategorií podle stáří a získaného stupně technické vyspělosti soutěžících (barevné pásky na kimonu) od dětí až po dospělé závodníky. Celé klání nastartoval tzv. „Turnaj bílých pásků“, ve kterém soutěžili nejmladší bojovníci v disciplině randori. Tohoto turnaje se mohou zúčastnit děti již od 5-ti let, které nemají získaný stupeň technické vyspělosti (barevný pásek na kimonu). Dále se pokračovalo soutěží mladších žáků, kteří závodí rovněž pouze v disciplině randori a starších žáků, kteří již soutěží ve dvojboji – randori a tameschi wari. Soutěže se zúčastnilo více jak 70 malých bojovníků a lze říci, že všichni předvedli skvělé sportovní výkony a zaslouží velikou pochvalu za to, že celý rok pod vedením svých trenérů pilně trénovali. V kategorii D0a zvítězil Daniel Rošek, v kategorii D0b zvítězila Nikola Rošková a v kategorii D1a obsadil třetí místo Pavel Pour všichni z SKP ČB oddíl Trhové Sviny. V kategorii chlapci D2 vybojoval druhé místo Jan Janouch a třetí místo obsadil Denis Čerkl oba z SKP ČB. V kategorii dívky D2b zvítězila Tereza Vondrysková a třetí místo získala Tereza Morongová obě z SKP ČB. Kategorii chlapci D3a1 zcela ovládli závodníci SKP ČB, třetí místo získal Jakub Veselka, druhé Jan Novotný a zvítězil Miroslav Pudivítr ml. V kategorii chlapci D3a2 obsadil třetí místo Kristián Jarolím. V kategorii dívky D3b zvítězila Andrea Krebsová (SKP ČB) a druhé místo vybojovala v kvalitní konkurenci Michaela Kuchařová. V juniorské kategorii JI2 zvítězil Libor Kuchař, oba sourozenci jsou z SKP ČB – oddíl T.Sviny.

AndyTWOdpoledne soutěž dále pokračovala soubojem juniorů, juniorek, dospělých závodníků a soutěží družstev. Zde byly k vidění vynikající sportovní výkony, a to zejména v divácky atraktivních disciplinách tameshi wari a randori. V kategorii junioři JI1b zvítězil Tomáš Hermann z TJ karate Nové Hrady. V kategorii juniorek JY2 zvítězila Patricie Reisnerová a v kategorii JY1 vybojovala druhé místo Barbora Neubauerová obě z SKP ČB. V kategorii Ž2 ženy získala třetí místo Markéta Rundová z SKP ČB. Kategorii muži M2 opět ovládli závodníci SKP ČB zvítězil René Friedrich před druhým Pavlem Winklerem a na třetím Jaroslavem Horským. V kategorii S1 master muži nad 34 let, zvítězil Zbyněk Vítovec z SKP ČB. Vrcholem soutěže byla soutěž tříčlenných týmů, kdy se kromě synchronizovaných kata a tameshi wari, soutěží v boji – embu. Zde se jedná o obranu jednoho z členů týmu proti dvěma útočníkům – dalším členům týmu. V této náročné disciplině se hodnotí zejména reálnost a logická návaznost jednotlivých sebeobranných technik. V soutěži družstev v kategorii E1 zvítězil tým SKP ČB ve složení René Friedrich, Pavel Winkler a Jaroslav Horský. Tento tým po náročné přípravě zvládl skvěle za hlasitého povzbuzování z řad publika všechny tři soutěžní discipliny.

TWDruzDíky výborným výkonům všech našich závodníků jsme zvítězili v soutěži jednotlivých bojových škol a Oddíl Sebeobrany Sportovního klubu policie České Budějovice se tak stal již potřetí v řadě za sebou nejúspěšnější školou sebeobranného systému Allkampf – Jitsu v České republice.

Veliké díky patří všem trenérům, kteří se podíleli na přípravě našich závodníků na tuto důležitou soutěž a samozřejmě také rodičům, kteří naše závodníky podporují. V současné době se naši závodníci připravují na otevřené Mistrovství Německa, které se bude konat na podzim v Bavorsku.